Festiwal 2014

4 - 6 lipca 2014

Jan Paweł II a Cantate Deo

Jan Paweł II
"Zaśpiewajcie Panu pieśń nową, dobrze grajcie, a głośno" (fragment psalmu 33 w tłumaczeniu Czesława Miłosza).
To motto festiwalu "Cantate Deo" z 1982 r. Słowa te stały się refrenem "Hymnu Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo". Twórca utworu Jerzy Kukuła dedykował wtedy hymn Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Kolejny Festiwal Piosenki Religijnej z okazji wizyty Papieża w Polsce w 1983 r. został w całości poświęcony Ojcu Świętemu. I tak przez kolejne edycje przewijała się myśl Jana Pawła II. Również pieśń "Modlitwa o Pokój" (1980, tekst: Mirosława Hanusiewicz, muzyka: Norbert Blacha) dedykowana była od samego początku Ojcu Świętemu i stała się stałym elementem każdego kolejnego festiwalu.
Z wdzięcznością Janowi Pawłowi II "śpiewajmy pieśń nową, dobrze [...], a głośno" na każdym festiwalu "CANTATE DEO".

A co mówi inicjator i założyciel festiwalu: Jurek Kukuła

Piosenka w kościele...? To najpierw tęsknota, potem rozmiłowanie i powolne dojrzewanie. W 1978 roku no krótko przed wyborem na Stolicę Piotrowa ks. Karol Wojtyła był patronem Sacrosongu w Częstochowie. Byłem tam z ks. Aleksandrem Sydorem i z Gigi - moją przyszła żoną - by usłyszeć amerykański zespół "Living Sound" i wśród laureatów gliwicki zespół "Verum". Był to przełomowy moment, który sprawił, że owa tęsknota przerodziła się w chęć działania. Po wizycie Ojca Świętego w 1979 roku Duch Jan Paweł IIŚwięty inspirował cały naród do działania. Ostateczny impuls zrodził się w moich myślach w kościele Piotra i Pawła przy zadumie nad makietą przyszłego kościoła na Sikorniku. "Przecież to wygląda jak amfiteatr - idealne miejsce na..." Festiwal CANTATE DEO narodził się w mojej głowie i był niejako naturalną konsekwencją aktywności kiełkującego wówczas, już bardzo licznego i prężnego, środowiska młodzieży śpiewającej piosenkę religijną w rożnych gliwickich zespołach. Od samego początku festiwal zmobilizował wielkie rzesze gliwiczan głównie z Duszpasterstwa Akademickiego do działań Organizacyjnych. Papież był naszym Duchowym Ojcem i w działaniach mojego pokolenia była to stała inspiracja. Pisząc Hymn festiwalu dedykowałem go Ojcu Świętemu. Ks Palusiński - organizator Sacrosongu zawiózł i osobiście wręczył Janowi Pawłowi II w Watykanie autograf "Hymnu" i "Modlitwy o Pokój" z dedykacją.
Kolejne sukcesy sprawiły że zostaliśmy zaproszeni by 21 czerwca 1983 r. na Górze Św. Anny prowadzić śpiewy z wiernymi w oparciu o piosenki z festiwalu, przed nabożeństwem z Ojcem Świętym. W tym samym roku cały Festiwal dedykowany był Papieżowi i te związki ciągle się pogłębiały. Coraz częściej sięgano do "wątków papieskich" i coraz więcej utworów na festiwalu opiewało słowa nauczania papieskiego. Dziś w dniu pogrzebu (8 kwietnia 2005) Ojca Świętego życzę Organizatorom, by zgodnie z panującym duchem podjęli wyzwanie, jakim były słowa Papieża do nas, by odrodziła się po latach przerwy idea festiwalu i by w Gliwicach znów rozbrzmiewało: "Zaśpiewajcie Panu pieśń nową... CANTATE DEO!


Jan Paweł II a Cantate Deo

Patroni honorowi

Sponsorzy

Patroni medialni

Przyjaciele

© CANTATE DEO
Festiwal Piosenki Religijnej i Muzyki Chrześcijańskiej
e-mail: festiwal@cantate.pl, tel: 32 721 89 28, 601 515 552
Strona główna | Dla prasy | Serwis fotograficzny | Ankieta | Teksty piosenek | Mapa strony | Kontakt wykonanie: e-parafia.net